Më tepër se 4 milion të infektuar në mbarë botën me Covid-19

Numri global i vdekjeve gjithashtu është rritur në mbi 277,000.

Shtetet e Bashkuara mbeten vendi më i goditur, duke përbërë mbi një të katërtën e rasteve të konfirmuara dhe një të tretën e vdekjeve në total.

Ekspertët paralajmërojnë se numri i vërtetë i infeksioneve mund të jetë shumë më i lartë se ç’raportohet, me shkallë të ulët testimi në shumë vende që shtermbërojnë të dhënat reale.

Numri ditor i vdekjeve po vazhdon të bjerë në disa shtete, përfshirë Spanjën, por ekziston shqetësimi se lehtësimi i kufizimeve të bllokimit mund të çojë në një “valë të dytë” të infeksioneve.

Për më tepër, qeveritë po bëhen gati për pasojat ekonomike pasi pandemia ka goditur tregjet globale dhe zinxhirët e furnizimit.

Një zyrtar i lartë kinez ka thënë për mediat lokale se pandemia ishte një “provë e madhe” që kishte ekspozuar dobësi në sistemin e shëndetit publik të vendit. Pranimi i rrallë, nga drejtori i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, Li Bin, vjen pas kritikave të që kanë ardhur nga jashtë për përgjigjen e hershme të Kinës.

Këtë javë, disa masa bllokimi kanë filluar të lehtësohen në Itali, dikur epiqendra globale e pandemisë. Italianët kanë qenë në gjendje të ushtrojnë jashtë dhe të vizitojnë anëtarët e familjes në rajonin e tyre.

Franca ka regjistruar numrin e saj më të ulët ditor të vdekjeve të koronavirusëve për më shumë se një muaj, me 80 vdekje gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet po përgatiten të lehtësojnë kufizimet nga e Hëna 11 Maj, siç ka bërë qeveria e Spanjës fqinje.

Ndërkohë, masat e mbylljeve po vazhdojnë në vende si Afrika e Jugut, pavarësisht thirrjeve nga partitë opozitare që ajo të përfundojë.

Në Korenë e Jugut, kufizimet po rivendosen në bare dhe klube pas një seri dyshimesh të lidhura me aktivitetet e kohës së lirë brenda zonave të Seulit.

Rusia gjithashtu anuloi një sfilatë ushtarake në Moskë, e planifikuar si pjesë e festimeve të Ditës së Fitores së vendit. Në vend të kësaj, Presidenti Vladimir Putin morri pjesë të shtunën në një event më të izoluar, duke hedhur trëndafila në memorialin e luftës së Përjetshme Flaka.

Por, pavarësisht provave shkencore, drejtuesit e disa vendeve kanë vazhduar të shprehin skepticizëm për virusin dhe nevojën për bllokime.

Në Bjellorusi, mijëra ushtarë marshuan për të festuar Ditën e Fitores, pasi Presidenti Aleksandër Lukashenko hodhi poshtë thirrjet për masa më të ashpra.

Revista mjekësore britanike The Lancet ka shkruar një artikull tronditës për Presidentin brazilian Jair Bolsonaro, duke e quajtur atë kërcënimin më të madh për aftësinë e vendit të tij për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Brazili aktualisht po raporton numrin më të madh të rasteve në Amerikën Latine – mbi 10,000 të tjerë të Shtunën, duke e çuar numrin e përgjithshëm kombëtar në afro 156,000. Por, pavarësisht shpërthimit, Presidenti Bolsonaro vazhdon të hedhë poshtë ashpërsinë e virusit dhe është përleshur me qeveritarët për masat e bllokimit.

Frustrimet për shpërthimin u bënë të dhunshme në Afganistan, dhe të paktën gjashtë njerëz vdiqën gjatë përleshjeve midis protestuesve dhe forcave të sigurisë. Dhuna filloi pasi demonstruesit u mblodhën në Firozkoh, kryeqytetin e provincës Ghor, për t’u ankuar për dështimin e perceptuar të qeverisë për të ndihmuar të varfërit gjatë pandemisë.

– BBC

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë