Futbolli dhe Koronavirusi: Ekipi Anglez Brighton konfirmon lojëtarin e tretë pozitiv me Covid-19

Është konfirmuar qysh në Mars se një lojtar i Brighton kishte testuar pozitiv pasi tre anëtarë të skuadrës kishin treguar simptoma.

Duke folur për Sky Sports News, Paul Barber shefi ekzekutiv i ekipit anglez Brighton & Hove Albion konfirmoi që një anëtar tjetër i treti nga ekipi i parë ka rezultuar pozitiv përkundër udhëzimeve të sigurisë që janë në fuqi.

“Ky është një shqetësim,” tha ai. “Fatkeqësisht kemi pasur një test të tretë të lojtarit pozitiv dje (e shtunë, 9 maj), kështu që përkundër të gjitha masave që kemi marrë gjatë javëve të kaluara, ku lojtarët nuk janë përfshirë në ndonjë stërvitje të rëndësishme, ne kemi akoma lojtar që rezultojnë pozitivisht me virus.

“Pra, ka shqetësime dhe unë mendoj se është normale që të gjitha klubet t’i kenë ato shqetësime. Ne duam të sigurohemi që bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që ato protokolle të jenë në vend dhe të jenë të sigurta si  të ulim rrezikun aq sa mundemi . ”

Barber, i cili është një nga kundërshtarët e mëdhenj për të vazhduar ndeshjet në Premier League në vende neutrale kur sezoni do të rifillojë, beson se hapi më i rëndësishëm i radhës do të jetë dorëzimi i një kornize nga ligat në lidhje me mënyrën se si klubet duhet të strukturojnë oraret e tyre të stërvitjeve.

“Një nga gjërat që kemi kërkuar nga Federata e Futbollit Anglez (English Premier League) është një plan i plotë për të gjitha fazat e kthimit në lojë”, tha Barber.

“Së pari duhet të kthejmë lojtarët përsëri në stërvitje në grupe të vogla, atëherë ata duhet të përfshihen në disa trajnime gradualisht ku kontakti është më i vogël dhe më pas stërvitjet për ndeshjet fillestare para vetë ndeshjes.

“Pra, ka shumë etapa dhe është shumë komplekse dhe ka njerëz në Premier League që punojnë shumë për të prodhuar dokumente të detajuara për të kaluar nëpër ato etapa sa më të sigurtë që të jetë e mundur.”

-Huazuar intervista nga Sky Sports

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë