Merkel duket këmbëngulëse në krijimin e ushtrinë evropiane

Berlin, 23 janar – Marrëveshja e re e nënshkruar midis Gjermanisë dhe Francës do të lehtësojë arritjen e nje Evrope më të fortë dhe krijimin e një ushtrie të Bashkimit Evropian (BE), tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Duke folur në ceremoninë e nënshkrimit në Aachen, Merkel nënvizoi angazhimin për “një Evropë të fortë, të qëndrueshme dhe sovrane” dhe theksoi se traktati i ri franko-gjerman do të thellojë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes, duke zhvilluar një “kulturë të përbashkët ushtarake”, një industri të përbashkët të mbrojtjes dhe një politikë të përbashkët në eksportet e armëve.

“Duke vepruar kështu, ne dëshirojmë të japim kontributin tonë në zhvillimin e një ushtrie të re evropiane. Kjo do të funksionojë vetëm nëse koordinojmë në të njëjtën kohë politikat tona të jashtme”, theksoi ajo, transmeton koha.net.

Marrëveshja prej 16 faqesh e qytetit Aachen parashikon një integrim më të thellë ekonomik, bashkëpunim më të ngushtë në politikën e jashtme, si dhe mbrojtjen dhe hartimin e një “Bashkimi Evropian të Mbrojtjes” .

Duke rikonfirmuar angazhimet e tyre ndaj NATO-s, të dy vendet garantojnë njëri-tjetrin për çdo mbështetje të mundshme në rastin e një sulmi të armatosur.

Sipas marrëveshjes së re, dy fuqitë kryesore të Evropës do të rrisin përpjekjet e tyre për të forcuar BE-në dhe për të kryer konsultime të rregullta para takimeve të BE-së për të koordinuar më mirë politikat e tyre.

Berlini dhe Parisi po ashtu do të rrisin programet kulturore dhe arsimore të shkëmbimit dhe do të mbështesin projektet e shoqërisë civile për të nxitur bashkëpunimin ndërkufitar. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë