Monologu i Vuҫiqit ndërron veҫ stinët

Presidenti i Serbisë, Vuçiq, në një bisedë për TV Prva, ka deklarur se “nuk përjashton mundësinë e incidenteve në Kosovë gjatë vjeshtës”, duke vazhduar me trillimet e shpifura të tij se “nuk do të ketë zbatim të planit të B-13, meqë Serbia nuk do të lejojë pogrom ose vrasje të serbëve”. Ҫka na qenka tash B-13, veҫ Vuҫiq e di, apo është shpifja e rradhës në repertorin e tij, shkruan Kabllogrami.

Ndërkaq, ndaj këtyre deklaratave ka reaguar edhe KFOR-i. “Situata aktuale e sigurisë në Kosovë është e qetë dhe nën kontroll”, i tha gazetës “Danas” të Beogradit zëdhënësi i KFOR-it, Pio Sabeta.

“KFOR-i po punon në bashkëpunim të ngushtë me organizata vendëse e ndërkombëtare të sigurisë. Po pati kërcënim të çfarëdo lloji për mundësinë e shkeljes së situatës së sigurisë, KFOR-i është i gatshëm të miratojë masa të domosdoshme për ruajtjen e sigurisë në Kosovë” tha Sabeta duke iu përgjigjur deklaratës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiqit, sipas të cilit ka mundësi për incidente në Kosovë gjatë vjeshtës, transmeton Koha.net.

I pyetur nëse KFOR-i ka njohuri në lidhje organizatën terroriste shqiptare B-13, për të cilën disa media në Serbi pohojnë se ka në plan të sulmojë serbët në Mitrovicën veriore, Sabeta u përgjigj se “KFOR-i po e ndjek me vigjilencë dhe në vazhdimësi situatën”.

Sipas Vuçiqit, qëllim strategjik i shqiptarëve të Kosovës që të mbisundojnë hapësirën e pjesës veriore të Kosovës. “Na pret një vjeshtë e rëndë sa i përket çështjes së Kosovës… Nuk dihet se me kë, as për çka mund të bisedohet me Prishtinën… Askush nuk po e kupton se taksat nuk mund të mbijetojnë”, është shprehur Vuçiq. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë