Godet fort i biri i Adem Jasharit: Ata nuk u flijuan që sot Kosova të japë tokë të saj /video/

Në Shkup, ish-kryeqytetin e Vilajetit të Kosovës, sot kryeqytet i një shteti tjetër për shkak të padrejtësive historike që u janë bërë shqiptarëve ndër shekuj si dhe tradhëtive ndërshqiptare sikur sot nga disa liderë tanë, u përkujtua vepra e komandantit legjendar Adem Jashari, në kuadër të ‘Epopesë së UҪK-së’ dhe në nderim të veprës sublime të familjes Jashari.

Pllakë përkujtimore në Shkup për nder të Adem Jasharit

Për këtë qëllim u vendos pllakë përkujtimore në shtëpinë e shkupjanit Ismet Shabani, bashkëpunëtorit dhe njeriut që qëndroi pranë Adem Jasharit me vite të tëra dhe në shtëpinë e të cilit Adem Jashari gjithmonë kur kishte nevojë – kishte gjetur strehë të sigurtë.

Të ftuarve nga Kosova për këtë eveniment u printe vet djali i Adem Jasharit, Lulëzimi me bashkëluftëtarë të babait të tij, Fadil Kodrën, Zenun Kodrën, Shekip Fazliun e bashkëluftëtarë e bashkëveprimtarë tjerë nga gjithë tokat Ilire të banuara me shqiptarë.

Në cilësinë e nikoqirit, kryetari i komunës së Qairit në qytetin e Shkupit, Visar Ganiu, në vigjilje të 7 Marsit, në shkollën fillore në Qair që mban emrin e Adem Jasharit organizoi një ceremoni dhe akademi përkujtimore ku morën pjesë veprimtarë të ftuar nga gjithë tokat ilire.

Të pranishmëve iu drejtua Lulëzim Jashari i cili erdhi në Shkup me mesazhe të forta duke goditur rëndë politikat kuislinge të Hashim Thaçit.

Ai tha se “Kush mund të na bashkojë më fuqishëm se ata që atdheun e tyre e kanë pasur më të rëndësishëm se jetën e tyre”.

Para të pranishmëve, Lulëzim (Adem) Jashari goditi direkt politikat e Hashim Thaçit që po u vie era tradhëti kombëtare: “Dëshmorët nuk janë flijuar që ne të luajmë me kufijtë tanë; Nuk janë flijuar që Kosova të japë tokë të saj; Nuk janë flijuar që ne të bëjmë pazar me trojet tona; Nuk janë flijuar që ne ta bëjmë të pasigurtë të ardhmen e brezave”.

“Gjatë gjithë historisë ata që kanë humbur luftën, kanë humbur territore. Nuk ka ndodhur ndonjëherë që fitimtari të jep territor” tha ndër të tjera Lulëzim Jashari. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë