NATO dje e sot ka debatuar për FSK-në, KFOR-i mbetet me mandat të njëjtë

“NATO dhe Ballkani Perëndimor ndajnë qëllimin e përbashkët për stabilitet në rajon dhe mposhtjen e terrorizmit. Shefat e ushtrive ritheksuan se ndryshimet në sjelljen e NATO-s do të varen nga gjendja në terren e jo nga afatet kalendarike”, ka thënë Marshal Peach, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s.

Për dy ditë radhazi, shefat e ushtrive të shteteve anëtare të NATO-s, kanë marrë pjesë në punimet e Komitetit Ushtarak, i cili u zhvillua në Bruksel, raporton KTV.

Kryetari i Komitetit, Marchal Peach, bëri të ditur se pjesë e diskutimeve kanë qenë edhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe ato në Kosovë me Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Mandati i KFOR-it në Kosovë, sipas Peach-it, do të mbetet i njëjtë.

“Janë bërë 19 vjet qëkur NATO ka ndihmuar që të mbahet një mjedis i sigurt në Kosovë, përmes misionit tonë atje, të njohur si KFOR. Ne do të vazhdojmë dhe, siç e ka bërë të ditur publikisht Sekretari i Përgjithshëm, ne do të rivlerësojmë angazhimin tonë me FSK-në, nëse mandati i saj ndryshon dhe ky pozicion mbetet i pandryshuar. Dhe, me misionin tonë në Kosovë, ne do të vazhdojmë të operojmë nën mandatin e Kombeve të Bashkuara, i cili nuk ndikohet nga ndryshimet në transicionin e FSK-së”, deklaroi Peach.

Një prej pyetjeve të cilës iu shmang Peach, ishte nëse shtetet si Franca, Britania e SHBA-ja do t’i trajnojnë ushtarët e Ushtrisë së Kosovës.

Përndryshe, ndër konkluzat që ka përmendur pas takimit të Komitetit, ka qenë se për shefat e ushtrive anëtare të NATO-s, sfidat kryesore mbesin Rusia dhe grupet ndërkombëtare terroriste. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë