Në Beograd protesta masive kundër dhunës politike tё pushtetit Vuçiq – Daçiq

Disa mijëra qytetarë serb morën pjesë në një marsh të quajtur ‘Jo më këmisha të përgjakura’, në Beograd, duke protestuar kundёr dhunës në politikë, qё e kanё imponuar koalicioni nё pushtet Vuçiq – Daçiq, qё po e mban Serbinё si nё diktaturё, njejtё si nё kohёn e Millosheviqit, raporton Kabllogrami

Kjo pasi kryetari i Partisë së Majtë Serbe, Borko Stefanoviq u përgjak në një sulm në fund të nëntorit.

Opozita i bëri thirrje qytetarëve për protestë lidhur me mungesën e demokracisë në Serbi dhe shtypjen e zërave disidentë brenda dhe jashtë Parlamentit.

Protestuesit mbajnë një shenjë që thotë: “Do të shkoni në burg, Ceca gjithashtu.” Këngëtarja popullore serbe Svetlana Raznatoviç Ceca, e veja e kriminelit serb Arkan, mbajti sot një koncert në Mitrovicën e Veriut të Kosovës, ku ca dhjetëra njerëz tё ‘Listёs Serbe’ e dirigjuar direkt nga Beogradi zyrtar, organizuan një protestë kundër rritjes së taksave prej 100 për qind për importet nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë