Nik Xheloshaj kryetar i Tuzit e Fadik Kaloshaj kryetar i kuvendit komunal

Partia Demokratike e Malit të Zi që ka një mandat në Tuz, njoftoi se do të mbështesë koalicionin e partive shqiptare, Forumin shqiptar në komunën e Tuzit, në mënyrë që të dërgojnë Partinë Socialiste Demokrate të Milo Gjukanoviq në opozitë.

Udhëheqësi i Alternativës Shqiptare, Nik Xheloshaj do të jetë kryetar i ri i Komunës së Tuzit, ndërsa Fadil Kaloshaj nga Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve do të jetë kryetar i parlamentit lokal.

Forumi shqiptar, i cili përbëhet nga Alternativa Shqiptare, Aleanca Demokratike dhe Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve, fitoi 16 vende në parlamentin lokal dhe me një përfaqësues të Partisë Demokratike të Malit të Zi do të ketë shumicën.

Seanca konstituive ku do të zgjidhet kryetar i Kuvendit të Tuzit është planifikuar për të enjten më 21 mars, raporton RTCG.

Ndryshe, Tuzi do të jetë komuna e vetme që do të udhëhiqet nga shqiptarët në këtë mandat, pasi që në zgjedhjet e kaluara partitë shqiptare për shkak të përҫarjeve absurde, pësuan humbje në Ulqin. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë