Eric Schmidt largohet nga Google

Eric Schmidt, i cili drejtoi transformimin e kompanisë Google nga gjeneza e saj në titan global, nuk është më as këshilltar i gjigantit të makinës së kërkimit dhe familjes së kompanive “Alfabet”, duke shënuar një tjetër moment historik në lëkundjet e fundit të personelit që kanë parë rojen e vjetër të kompanisë duke u larguar. .

Schmidt, i zgjedhur si Shef Ekzekutiv i Google në vitin 2001, la rolin e tij si këshilltar teknik në Shkurt, gjithnjë sipas një personi të informuar me situatën. Dalja e tij i jep fund një mandati 19-vjeçar në Google, ku ai u soll sipas zhargonit të njohur biznesor si “mbikëqyrës i të rriturve” për themeluesit e rinj të kompanisë, Larry Page dhe Sergey Brin. Largimi i Schmidt vjen tre vite pasi Schmidt tha se ai ishte duke u larguar si kryetar ekzekutiv dhe nuk do të shërbente më në një rol operacional.

Roli i Schmidt në Google ishte ulur gradualisht pasi ai u tërhoq si Shef Ekzekutiv në vitin 2011. Por, lidhjet e tij me kompaninë kanë nxitur reagime të mëdha pasi Schmidt ngrriti aktivitetin e tij në nismat e ushtarisë amerikane. Ai kryeson Bordin e Inovacionit të Mbrojtjes, një grup këshillimor që synon të sjellë teknologji të re në Pentagon, duke përfshirë përparimet në mësimin e makinerive. Ai është gjithashtu kryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare të Inteligjencës Artificiale, i cili këshillon Kongresin për mbrojtje përmes Intelegjencës Artificiale. Kritikët, megjithatë, shqetësohen se Schmidt mund të shtyjë padrejtësisht interesat financiare të Google kur bëhet fjalë për punën e tij me ushtrinë.

Dalja e Schmidt do të thotë që ai edhe zyrtarisht, më nuk është pjesë e familjes së kompanive Alfabet. Ai po fitonte 1 dollarë në vit në rolin e këshilltarit.

-Të dhënat e huazuara nga gazeta digjitale CNET

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë