Notё proteste pёr Hungarinё: Maqedonia kёrkon ekstradimin e Gruevskit

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e Gruevskit dhe kërkesës së tij për azil në Hungari, duke kërkuar kthimin e menjëhershëm e ish-kryeministrit, njofton Kabllogrami

Nё takimin mes ambasadorit të Hungarisë në Maqedoni Laslo Duks dhe sekretarit shtetëror në MPJ Viktor Dimovski, ky i fundit është shprehur optimist se Hungaria për këtë rast do të veprojë në frymën e marrëdhënieve të mira bilaterale si dhe vlerave evropiane. Ai shpreson se pa vonesa, Hungaria do ta hedh poshtë kërkesën e Gruevskit për marrjen e statusit të azilantit.

Politikani 48 vjeçar u largua nga Maqedonia dhe udhëtoi për në kryeqytetin hungarez javën e kaluar pasi policia u përpoq ta arrestonte atë për të vuajtur një dënim dyvjeçar për korrupsion.

Gruevski është një aleat i ngushtë politik i kryeministrit të krahut të djathtë Viktor Orban, por qeveria hungareze thotë se nuk ka ndihmuar në udhëtimin e tij. /©kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë