Pa paralajmërim, Thaçi takoi në Berlin ambasadorin amerikan – i premtoi heqjen e taksës ndaj Serbisë

Nën presionin e administratës Trump dhe me thirrjen e presidentit Trump për një ceremoni paqeje në Shtëpinë e Bardhë, presidenti i Kosovës është zotuar të marrë një hap të madh drejt zgjidhjes së problemit në rritje ndaj rivalit ballkanik, Serbisë, shkruan The Washington Post.

Trumpi u ka bërë një apel të pazakonshëm të drejtpërdrejtë liderëve serbë dhe atyre kosovarë, derisa dhjetë vitet e armiqësisë rrezikojnë të kthehen në konflikt të armatosur dhe teksa administrata e tij është duke e përdorur një kanal të pazbuluar më parë për uljen e tensioneve me Serbinë, e mbështetur prej Rusisë, shkruan The Washington Post, pёrcjell koha.net.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi bëri një udhëtim ta paraportuar diplomatik në Berlin muajin e kaluar, ku u takua me ambasadorin e SHBA-së, Richard Grenell, një person i afërt me Trumpin. Thaçi u zotua më pas se do të kthente kursin për tarifat e vendosura ndaj mallrave serbe.

Në një përgjigje me shkrim për The Washington Post, të premten, Thaçi tha se është “i gatshëm të shqyrtojë heqjen e tarifave nëse një rrugë e qartë për të vazhduar drejt arritjes së një Marrëveshjeje përfundimtare të Paqes me Serbinë është e hapur për Kosovën”.

Tarifat e vendosura muajin e kaluar – një veprim që ka zemëruar Serbinë dhe Rusinë dhe ka alarmuar Bashkimin Evropian – u shoqërua me krijimin e ushtrisë, duke bërë një shkelje të dukshme të marrëveshjes së saj me NATO-n, e cila mban një forcë të vogël mbrojtëse në Kosovë një dekadë pas ndarjes nga Serbia dhe formimit si një vend sovran.

Serbia kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe kryeqyteti i saj, Beogradi, ka paralajmëruar për një ndërhyrje të armatosur mbi mosmarrëveshjet e fundit. Rusia e konsideron si jetik rolin që Shtetet e Bashkuara kanë luajtur në krijimin e Kosovës, duke e konsideruar si ndërhyrje të paligjshme në pragun e saj.

“Po, tarifat janë një masë e jashtëzakonshme”, tha Thaçi. “Gatishmëria nga ana jonë për ta larguar atë ekziston. Kjo bëhet një zgjidhje e fortë nëse ne ndjejmë mbështetje dhe udhëzime nga partnerët tanë për këtë”, ka thënë Thaçi.

Pikëpamja e Thaçit, e cila nuk është raportuar më parë, vjen në një kohë rreziku politik dhe kur zërat nacionalistë janë zgjuar. Ai nuk mund t’i ndryshojë tarifat e vendosura nga Qeveria, derisa përballet me kundërshtim të brendshëm nga kryeministri i Kosovës, një rival i tij politik, përcjell Koha.net. Por Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë veprimin e tij si një hap të parë drejt ndalimit të një përshkallëzimi gjatë dy muajve të fundit dhe potencialisht kthimit prapa në atë që duket të jetë përpjekja më e frytshme përgjatë një dekade drejt një marrëveshje përfundimtare të paqes.

“Miqtë e Kosovës dhe unë ndajmë një kuptim të qartë dhe të gjallë për sfidën e madhe që kemi para nesh në drejtim të bërjes së asaj që ne jemi të thirrur të bëjmë nga ndërgjegjja jonë dhe nga detyrimi ynë historik – për ta bërë paqen të mundur dhe të qëndrueshme”, tha Thaçi.

Trump dërgoi letra personale drejtuesve të të dy vendeve muajin e kaluar, duke u kërkuar atyre të kthehen në bisedimet për paqe dhe duke ofruar mundësinë e një ftese të përbashkët në Shtëpinë e Bardhë. Edhe pse Shtëpia e Bardhë nuk e ka bërë publike këtë ftesë, si Thaçi ashtu edhe Vuçiqi kanë plasuar në internet kopjet e letrave. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë