Pas takimit me Hahn, Haradinaj thotë: Kosova ka qenë e detyruar të vendos taksë ndaj Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në takimin që ka mbajtur me Komisionerin e Bashkimit Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn, ka bërë të ditur se Kosova ka qenë e detyruar të vendosë taksë për mallrat e Serbisё dhe B&H, raporton Kabllogrami

Haradinaj dhe komisioneri pёr zgjerim kanë biseduar për një sërë çështjesh, duke përfshirë këtu dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe taksën prej 100%, për të gjitha produktet nga Serbia dhe B&H.

Kryeministri ka bërë të ditur nё takim se Kosova ka qenë e detyruar të ndërmarrë këtë hap, pas pengesave joparimore që i ka bërë dhe vazhdon t’ia bëj Kosovës në vazhdimësi, Serbia.

Me këtë rast, Haradinaj, ka theksuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për rrugën e integrimeve evropiane, për prioritetet në sundimin e rendit dhe të ligjit, përmbushjen e prioriteteve që dalin nga MSA, dhe për zhvillimin ekonomik.

Gjatë takimit, Haradinaj ka rikujtuar Hahnin se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e vëna nga Bashkimi Evropian, duke rikërkuar heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë