Prindër kujdes: Tjetër lojë e rrezikshme për fëmijë po qarkullon në internet

Pas lojës famëkeqe, “Balena Blu”, ku shumë fëmijë humbën jetën pasi u bënë pjesë e saj, duket se një tjetër rrezik është shfaqur në internet. Bëhet fjalë për lojën më të re që po qarkullon në rrjetet sociale dhe pak a shumë ka të njëjtën përmbajtje si paraardhësja e saj.

Rreziku më i ri quhet “Momo” dhe po qarkullon në disa rrjetet sociale, sidomos në “Facebook”.

“Momo” ka si objektiv fëmijët e vegjël në rrjetet sociale. Kukulla që paraqitet u kërkon fëmijëve që të shtojnë numrin e tyre në rrjetin e mesazheve WhatsApp dhe më pas ata i dërgojnë fëmijëve imazhe të dhunshme dhe ju japin sfida guximi, shkruan “Shekulli”.

Ashtu si “Balena Blu” edhe “Momo” i inkurajon fëmijët që të lëndojnë veten, të afërmit e tyre dhe i shtyn ata deri në vetëvrasje. Për më tepër personazhet e filmave vizatimorë, të dashur për fëmijët anë e kënd globit, këta i kanë konvertuar në të dhunshëm, si për shembull personazhi ‘pepa pig’ me një thikë therrë personazhet e tjerë, gjë që është skandaloze nëse fëmijët shohin se si personazhet e dashur për ta – bëhen të dhunshëm dhe vrasës. Andaj, kujdes prindër!

Kujtojmë se 2 vite më parë loja “Balena Blu” ishte kthyer një shqetësim për të gjithë të miturit që kishin akses të pakontrolluar në rrjetet sociale. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë