Provokimi rus në Mitrovicë

Shefi i Zyrës ndërlidhëse ruse në Kosovë, Andrej Lisovoj, ka provokuar shtetin e Kosovës duke deklaruar se, në këtë pjesë serbe të Kosovës, serbët gjithmonë duhet të qëndrojnë.

Lisovoj I ka bërë këto provokime në “Etno festivalin” e mbajtur mbrëmë Mitrovicë në të cilin kanë marrë pjesë përfaqësues të Konsullatës së Rusisë në Prishtinë, njofton portali ‘radiokim’ i cili duket se ka ngatërruar Zyrën ndërlidhëse të Rusisë me Konsullatën e saj pasi që një e tillë në Kosovë nuk ekziston, transmeton Koha.net.

“Po shoh që në këtë pjesë serbe të Kosovës keni mundësinë ta ruani traditën dhe kulturën tuaj, materiale e jo materiale. Serbët në Kosovë kanë historinë e vet, traditën që mund ta vazhdojnë shumë breza”, citohet të ketë thënë Lisivoj.

Festivali thuhet të ketë pasur karakter humanitar. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë