Qeveria e Merkelit deklarohet për krijimin e Ushtrisë

Në një përgjigje për media, Qeveria gjermane thotë se në asnjë moment nuk e vënë në pikëpyetje të drejtën sovrane të Shtetit të Kosovës për të pasur forcat e saj të armatosura, por konsiderojnë se tash për tash kjo nismë paraqet rrezik për ashpërsimin e tensioneve me Serbinë dhe rrezikon dialogun, transmeton Kabllogrami.

Qeveria e kancelares Angela Merkel mbështet të drejtën e Republikës së Kosovës për të pasur Ushtri, megjithatë thonë që për momentin, nisma për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës paraqet rrezik për ashpërsimin e tensioneve me Serbinë dhe vë në pikëpyetje të gjithë procesin për normalizimin e raporteve me Serbinë që po ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Sipas qeverisё gjermane, transformimi i FSK-së në Ushtri mund të fuqizojë stabilitetin rajonal dhe të ofrojë siguri vetëm nëse bëhet në përputhje me Kushtetutën dhe në koordinim të ngushtë me NATO-n.

Sipas tyre Kosova në këtë kohë duhet të ketë prioritete tjera, siç janë zhvillimi ekonomik dhe përmirësimi i sundimit të rendit dhe ligjit.

“Gjermania e njeh Kosovën si shtet sovran. Prandaj, ne nuk e vëmë në pikëpyetje të drejtën sovrane të Kosovës për të themeluar forcat të armatosura të rregullta…Gjëja më e rëndësishme është që procesi të kryhet në kohën e duhur. Tash për tash, kjo nismë paraqet rrezik për ashpërsimin e tensioneve me Serbinë dhe po e rrezikon dialogun për normalizim, që po udhëhiqet nga BE-ja. Për më tepër, ne besojmë se Kosova ka tjera prioritete në këtë fazë të zhvillimit. Autoritetet do të duhej që ta investojnë tërë energjinë e tyre në promovimin e reformave socio-ekonomike dhe ta fuqizojnë dukshëm sundimin e ligjit”, thuhet në përgjigjen e Qeverisë së Gjermanisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas mbledhjes së mbajtur me Ministrat e Jashtëm të NATO-së, me datë 4 dhe 5 dhjetor, ka thënë se nisma për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri po bëhet në një kohë jo të duhur, dhe sipas tij kjo nismë mund të ketë pasoja të rënda për rrugën euro-atlantike të Republikës së Kosovës, dhe si duket qёndrim tё pёrafёrt me tё ka edhe qeveria gjermane, derisa SHBA-tё konsiderojnё se Kosova tani duhet tё ketё Ushtrinё e saj, transmeton Kabllogrami. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë