Suedia e Kosovare Asllanit mboshtet nga Holanda në gjysmëfinalen e botërorit

Në ndeshjen e mbrëmshme që filloi në ora 21:00 në stadiumin “Parc Olympique Lyonnais” të Lionit në Francë për një vend në finalen e Kupës së Botës së vajzave, Holanda doli të jetë skudër më me fat duke siguruar finalen, ndonëse Suedia dominoi ndeshjen, raporton Kabllogrami.

Ndeshja u dominua nga Suedezet, ndonëse edhe Holandezet kishin rastet e tyre. Holanda luajti një lojë të matur në mbrojtje, derisa mbroheshin nga furia e sulmueseve suedeze me Kosovare Asllanin të disponuar për lojë.

Holanda kryesisht sulmonte përmes kundërsulmeve, porse koha e rregullt e ndeshjes përfundoi në barazim pa gola, ndonëse rastet për shënim nuk munguan sidomos nga suedezet që dominonin lojën.

Futbollistet e Holandës që janë kampionet në fuqi të Evropës, pasi e kishin mposhtur Danimarkën në finalen e vitit 2017, arritën të shënonin vetëm në vazhdimin e parë të ndeshjes, konkretisht në minutën e 99. Ishte sulmuesja Jackie Groenen ajo që shënoi dhe i solli Holandës gëzimin e madh duke e kualifikuar në finale të botërorit.

Lexo edhe këtë artikull të ngjashëm: Sot luhet gjysmëfinalja e Kupës së Botës në futboll te femrat, Holandë – Suedi: Kosovare Asllani synon finalen

Në anën tjetër, Suedia ishte dominuese në ndeshje, krijoi raste të shumta shënimi por pa mundur të shënonin. Dhe rregulli i pashkruar i futbollit “kur nuk shënon – pëson”, i ndodhi edhe Suedisë, e cila nuk ka fituar trofe që nga EURO ’84, por skuadra e trenerit suedez Peter Gerhardssonit shkëlqeu në këtë botëror, ku me performancë bindëse e tronditi edhe Gjermaninë në fazën çerekfinale të këtij turneu.

Futbollistja me prejardhje nga Kosova, Kosovare Asllani, që përfaqëson kombëtaren e Suedisë, ndonëse luajti bukur dhe ishte shumë aktive, pësoi një lëndim gjatë vazhdimit të dytë të ndeshjes që për pasojë është dashur të bartet nga fusha e gjelbër me ndihmën e mjekëve.

Holanda do të përballet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në finale, pasi që SHBA-ja e mposhti Anglinë në gjysmëfinalen tjetër, që u zhvillua të martën. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë