Selektori i Kosovës kërkon qetësi para dy ndeshjeve vendimtare për kualifikim në Euro 2020

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes, të hënën më 11 nëntor në Prishtinë, në paraqitjen e parë para mediave në prag të dy ndeshjeve të fundit dhe vendimtare për kualifikim në “Euro 2020”, u tregua i matur duke bërë përpjekje që të shkarkojë nga lojtarët e tij përgjegjësinë dhe presionin e madh që i pret në këto dy lojët e fundit kualifikuese, shkruan gazeta online Kabllogrami.

Selektori Challandes tha se të përzgjedhurit e tij nuk do të kenë presionin e rezultateve, por të lojës së mirë. E, sipas tij, loja e mirë sjell rezultatin e dëshiruar.

E Kosovës i duhet fitorja më 14 nëntor në Plzen ndaj Çekisë, e më pas edhe barazimi të paktën ndaj Anglisë më 17 nëntor në Prishtinë, për të siguruar kualifikimin historik në kampionatin evropian të futbollit që do të mbahet vitin e ardhshëm.

Çekia është e dyta në Grupin A me 12 pikë, një më shumë se Kosova.

Challandes e nisi konferencën me batutë, duke thënë se “numri i madh i gazetarëve në konferencë i bën me dije atij se Kosova i ka dy ndeshje të rëndësishme gjatë kësaj jave”.

Me gjithë peshën e madhe të ndeshjeve, ai refuzoi t’u referohet atyre si “të jesh apo të mos jesh”. Thjesht i quajti ndeshje të radhës.

Në anën tjetër, Kosova e ka edhe një dritare hapur për kualifikim në Euro 2020 përmes Ligës së Kombeve ku do të duhej t’i fitojë dy ndeshje, së pari ndaj Maqedonisë Veriore, e pastaj në rast fitoreje do të duhej të takohej me ekipin fitues të një dueli tjetër, për të arritur kualifikimin në Euro 2020, por përfaqësuesja e Kosovës e udhëhequr nga Challandes dëshiron që punën e kualifikimit ta kryejë më 17 nëntor të këtij viti. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë