Thaçi beson që dialogu i sponzoruar nga SHBA do të rezultojë në njohjen reciproke

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha të enjten se një dialog i garantuar nga SHBA midis Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e Ambasadorit Grenell dhe administratës Trump do të rezultojë në njohje të ndërsjellë midis dy vendeve.

“Një dialog i udhëhequr nga Grenell dhe administrata Trump do të përfundojë me një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, e cila do të përfshijë njohjen e ndërsjellë dhe më pas përcaktimin e kufijve me Serbinë,” tha Thaci.
Thaçi gjithashtu tha se nuk e di nëse kryeministri i përkohshëm Albin Kurti ka marrë një ftesë nga Shtëpia e Bardhë, por se hedhja poshtë e një ftese të tillë do të ishte një gabim i tmerrshëm.

 

“Takimi im me Presidentin Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë ishte zyrtare dhe transparente dhe biseduam për mundësinë e rifillimit të dialogut. Nuk e di nëse Kurti ishte ftuar nga Shtëpia e Bardhë. Do të ishte një gabim i tmerrshëm për të refuzuar një takim dhe do të ishte një goditje për Kosovën. Nuk ndjehem inferior ndaj askujt. Sa herë që kemi marrë dialog me Serbinë, kemi fituar, “tha Thaçi.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë