Thaçi takon Putinin për herë të parë, thotë se Rusia mbështet marrëveshjen Kosovë-Serbi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka takuar në kryeqytetin francez, presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, ndërsa theksoi se me presidentin e Rusisë kanë biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, transmeton Kabllogrami

Thaçi në një postim në rrjetin social Facebook, të përcjellë me disa foto ekskluzive nga takimi me Putinin, shkruan se Putin ishte i qartë se nëse Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje, Rusia do ta mbështesë.

Lexoni të plotë postimin e Thaçit në faqen e tij zyrtare në Facebook:

“Në Paris e takova për herë të parë Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë dhe mundësia e arritjes së marrëveshjes gjithëpërfshirëse ligjore dhe obliguese ishin fokusi kryesor i bisedës sonë. Lidhur me këtë çështje, presidenti Putin ishte i qartë: “Në rast se ju (Kosovë–Serbi) arrini marrëveshje paqësore, Rusia do ta mbështes këtë marrëveshje”. /kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë