Ç’ka do të ndodhë pas votimit kundër marrëveshjes për Brexit?

Parlamenti britanik ka rrëzuar me 432 vota kundër marrëveshjen e Theresa May me BE-në për Brexit. Vetëm 202 deputetë të Parlamentit britanik votuan pro marrëveshjes, duke shënuar humbjen më të madhe të një qeverie më Britani, transmeton Kabllogrami.

Kreu i laburistëve tanimë ka kërkuar edhe votë mosbesimi për qeverinë, çka mund të sjellë edhe çuarjen e vendit në zgjedhje të parakohshme, përcjell t.ch.

Cilat janë opsionet në tavolinë?

Si hap imediat qeveria do të duhet të paraqesë në Parlament “Planin B” brenda tre ditësh. E nëse sërish nuk binden deputetët, disa nga opsionet janë; E para, dalja nga BE-ja pa marrëveshje dhe ligji e mundëson daljen më 29 mars.

Opsioni i dytë mbetet rinegociimi me Brukselin, që do të kërkojë kohë dhe shtyrje të hyrjes në fuqi të Nenit 50 për ta vonuar procesin e Brexit. Por në BE janë shprehur kategorik se nuk do ta negociojnë më marrëveshjen për daljen e Britanisë, por do të mirëprisnin mbetjen e saj në BE.

Një opsion i tretë është mbajtja e zgjedhjeve të reja të përgjithshme si rrugëdalje nga impakti dhe sigurimin e një mandati të ri për marrëveshjen e kryeministres britanike. Por, do të duhen dy të tretat e deputetëve që të mundësohet mbajtja e zgjedhjeve të reja, ku dita më e afërta do të jetë pas 25 ditësh.

Mbajtja e një referendumi do të kërkonte, edhe ky si opsion i katërt, shtyrjen e procesit të Brexit-it, ndërkohë që do të jetë shumë e vështirë, për të mos thënë e pamundur, mbajtja e tij përpara 29 marsit, datës zyrtare të daljes së Britanisë nga BE-ja, pasi si rregull do të duhen 22 jave përgaditje deri në mbajtjen e një referendumi të ri të këtij formati. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë