Vdes diplomati Klaus Kinkel, shumë aktiv në kohën kur Serbia e kishte shndërruar Ballkanin në ‘kasaphane’

Ish-ministri i Jashtëm gjerman, Klaus Kinkel ka vdekur dje, në moshën 82-vjeçar. Kështu ka njoftuar lideri i Partisë së Lirë Demokratike, Christian Lindner, shef i së cilës Kinkel ka qenë dikur.

Për shumë vite, ai ishte një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të ish-ministrit tjetër të Jashtëm gjerman, Hans-Dietrich Genscher.

Kinkel e mori postin në vitin 1992 dhe e mbajti për gjashtë vjet.

Kinkel kishte studiuar për jurisprudencë dhe kishte filluar punë në Ministrinë e Brendshme pas diplomimit, pastaj nga viti 1979 në Shërbimin Sekret Gjerman (BND). Në vitin 1993, Kinkel duke qenë kryediplomat i shtetit gjerman u bë edhe zëvendëskancelar në vitin 1993.

Në vitin 1998 kur Kosova ishte në luftë dhe përshkallëzimi i terrorit nga okupatori serb po rritej deri në gjenocid, ai kishte kërcënuar hapur me intervenim ushtarak Serbinë në krye me paraardhësin e Vuçiqit, presidentin e atëhershëm serb Milosheviq, duke thënë se NATO-ja është e përgatitur që të zgjidh krizën.

Në një fjalim para liderëve botërorë të mbledhur në Asamblenë e Përgjithshme, që citohet nga Associated Press më 22 shtator 1998, të cilin e risjellë koha.net, ministri i Jashtëm gjerman, Klaus Kinkel, kishte dënuar përdorimin e forcës nga trupat e Millosheviqit dhe nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. UÇK-ja po lufton për pavarësi të Kosovës, ku shqiptarët etnikë përbëjnë 90 për qind të popullatës. “Pjesa më e madhe e përgjegjësisë për këtë dramë bie mbi Beogradin, me Presidentin Millosheviq”, kishte thënë Kinkeli. “Ai duhet të kuptojë se komuniteti ndërkombëtar do të reagojë me forcë ushtarake nëse është e nevojshme”, kishte thënë Kinkel në atë kohë, gjë që ndodhi disa muaj më vonë, por në vend të Kinkel pas zgjedhjeve në Gjermani, kryediplomat gjerman ishte zgjedhur Joschka Fischer. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë