Vizita e Metës në Mal të Zi, jehonë në mediat malazeze dhe në rajon

Vizita e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta në Malin e Zi është ndjekur më vëmendje të veçantë nga mediat vendase dhe të rajonit dhe ka pasur jehonë të madhe. Gazetat, portalet online dhe televizionet kryesore si RTCG, CDM, Vijesti, Agjencia e lajmeve MINA, Analitika etj kanë raportuar gjerësisht vizitën shtetërore të Presidentit Meta dhe takimet e tij me personalitetet më të larta të vendit fqinj, transmeton Kabllogrami.

Qëndrimet dhe deklaratat e tij për çështjet bilaterale dhe rajonale si dhe vlerësimet e Metës për pozitën e shqiptarëve në Malit të Zi, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologun Gjukanoviç kanë zënë faqet e para të gazetave.

Radio Televizioni Shtetëror i Malit të Zi i ka kushtuar një kronikë speciale vizitës së Presidentit Meta duke vënë theksin të impulset e reja që kjo vizitë i dha forcimit të marrëdhënieve mes dy vendeve

“Pakica malazeze në Shqipëri por edhe ajo shqiptare në Mal të Zi, janë urat më të besueshme të bashkëpunimit mes dy vendeve tona”, – ishte një nga mesazhet kryesore të Presidentit Meta që i ka kushtuar rëndësi RTCG.

“Vizita e Presidentit Meta rivërteton marrëdhëniet shembullore Mali i Zi-Shqipëri”,  ka qenë sot titulli kryesor i prestigjiozes “Vijesti”, përcjell TV oranews.

“Presidenti shqiptar shprehu respektin për mbështetjen e Malit të Zi-së ndaj Kosovës, duke mundësuar kësisoj zhvillimin dhe stabilitetin e Ballkanit”, – shkruan ndër të tjera një nga portalet më të mëdha malazeze CDM.

Edhe në mediat serbe është pasqyruar dhe ka pasur jehonë kjo vizitë e bujshme duke raportuar takimet e Metës me personalitetet më të larta malazeze. Fokusi i titujve ishte te deklaratat e tij për Malin e Zi si faktor stabiliteti në rajon, si edhe për respektimin e të drejtave dhe përfshirjen më të madhe të shqiptarëve në vendimmarrje në shtetin fqinj. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë