Prezantohet në Beograd raporti: “Dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi”

Dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi po bëhet gjenerator i nacionalizmit në Serbi, raportojnë sot mediat serbe një nga konkluzat lidhur me prezantimin e raportit mbi monitorimin e dialogut të brendshëm, bashkëautorë të të cilit janë Forumi për Marrëdhënie Etnike dhe Fondacioni për Shoqëri të Hapur të Serbisë.

Dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi nuk është rezultat i konsensusit, por më shumë çonte nga ndarja e shoqërisë, deklaroi themeluesi i Forumit për Marrëdhënie Etnike, Dushan Janjiq.

Ai ka thënë se pritej që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, meqë kishte inciuar dialogun, do të dilte me një platformë politike, por kanë munguar edhe platforma e pushtetit, edhe dialogu.

Pushteti nuk po e di nga po e çon Serbinë, ka vlerësuar Dushan Janjiq, duke konstatuar se populli nuk e ka përkrahur rikufizimin me Kosovën si një zgjidhje, transmeton Koha.net. Në Serbi nuk ekziston një kornizë demokratike për të drejtuar problemin e Kosovës, deklaroi Janjiq.

Ndërsa Izabela Kesiq tha se retorika e autoriteteve të pushtetit në Serbi për hyrje në BE është më shumë në nivel deklarativ, se sa të një orientimi të vërtetë. Ajo shtoi se BE-ja për Serbinë është e vetmja zgjidhje, një kornizë ku duhet të ndërtohen sundimi i drejtës dhe respektimi i të drejtave njerëzore.

Çështja e Kosovës, sipas saj, është gjenerator i nacionalizmit në Serbi. Aty ku dominon nacionalizmi, nuk ka zgjidhje demokratike. Kosova është arsyetim për dështime në planin e brendshëm, ka vlerësuar Izabela Kesiq.

Sipas saj, ndarja e Kosovës do të hapte çështjen e rregullimit të brendshëm të Serbisë dhe të fragmentimit të shtetit. Ata që favorizojnë ndarjen e Kosovës punojnë për fragmentarizimin e Serbisë, ka thënë ajo. Kesiq ka thënë se as Uashingtoni, as ndokush tjetër nga anëtaret e BE-së nuk mbështesin rikufizimin me Kosovën.

Ndarja e Kosovës ngushton të drejtat e serbëve të atjeshëm. Homogjenizimi në baza etnike është në kundërshjtyim me idenë e sundimit të të drejtës dhe demokracisë, ka thënë ajo.

Kufizimi në baza etnike, ka shtuar ajo, i jep përparësi shovenizmit e nacionalizmit kundruall reformave, që pengon edhe bashkëpunimin rajonal.

Në lidhje me idenë e shkëmbimit të territoreve, ajo ka thënë se shkëmbimi çon te ngushtimi i të drejtave të serbëve në Kosovë, prolongon integrimet europiane, si dhe ndikon negativisht në raportet midis Serbisë e Shqipërisë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë