Zjarri në pyjet e Amazonës paraqet shqetësim global: Brazili me aeroplanë ushtarakë shuan zjarret

242

Aeroplanët ushtarakë të Brazilit kanë filluar të hedhin ujë mbi zonat e goditura nga zjarri në rajonin e Amazonës. Këto masa u morën nga qeveria pas reagimeve të shumta ndërkombëtare për mungesën e mbrojtjes së pyjeve, shkruan ‘The Guardian’, transmeton ‘Kabllogrami’.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, i autorizoi operacionet ushtarake në shtatë rajone të dielën për t’i luftuar flakët në pyjet e Amazonës, duke iu përgjigjur kërkesave të autoriteteve lokale për ndihmë nga qeveria qendrore.

Në një video të publikuar në internet nga Ministria e Mbrojtjes shihet një aeroplan ushtarak duke hedhur mijëra litra ujë në kohën kur po fluturonte nëpër retë e tymit të krijuar nga zjarret e mëdha.

Reagimi i qeverisë braziliane erdhi pasi liderët botërorë që po marrin pjesë në samitin e grupit G7 shprehën shqetësim të thellë për gjendjen e pyjeve në Amazonë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të dielën se liderët e këtij grupi janë afër arritjes së marrëveshjes për ofrim të ndihmës teknike dhe financiare për vendet e prekura nga zjarret e Amazonës, shkruan “The Guardian”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe