Ёshtë duke u zhvilluar takimi Merkel – Haradinaj

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka nisur takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel, bën të ditur Kabllogrami.

Temë diskutimi pritet të jetë  liberalizimi i vizave për kosovarët dhe dialogu me Serbinë rreth së cilës Haradinaj pritet të deklarohet pas takimit.

Haradinaj, më herët ka zhvilluar takim me anëtarët e Grupit Parlamentar për Europën Juglindore të Bundestagut, Josip Juratovic, Nezahat Baradari nga SPD dhe Friedrich Ostendorff e Die Grünen.

Hardinaj ka thënë se me deputetët gjermanë ka biseduar për zhvillimet e gjithëmbarshme në vend dhe rajon si dhe për bashkëpunimin e ngushtë Kosovë-Gjermani dhe procesin e dialogut me Serbinë.

Ndërkaq, vizita e Kryeministrit Haradinaj në Berlin bëhet në prag të takimit të Parisit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë