370 vullnetarë serbë në frontin rus kundër Ukrainës

Ambasadori i Ukrainës në Serbi Oleksandr Aleksandrovich ka deklaruar se që nga prilli i vitit 2014 deri më tash në anën ruse e kundër Ukrainës kanë luftuar 370 shtetas vullnetarë nga Serbia.

Ai, sipas gazetës “blic” të Beogradit, ka shtuar se disa nga këta luftëtarë kanë shkuar në këto fronte nga dy e më shumë herë, përcjell koha.net.

“Ne nuk e kemi njohur Kosovën dhe e kemi kundërshtua krijimin e Ushtrisë së Kosovës e Serbia voton kundër Ukrainës në OKB dhe qytetarë të saj shkojnë në Rusi e luftojë kundër Ukrainës”, ka thënë ndër të tjera ai. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë