Gjermania ka bërë djegien publike të flamurit të BE-së të dënueshëm

Gjermania ka bërë djegien publike të flamurit të BE-së ose të një vendi tjetër, të dënueshëm deri në tre vjet burg, duke e klasifikuar atë si një krim të urrejtjes.

Votimi në Bundestag të enjten bën që përdhosja e flamujve të huaj të jetë i barabartë me krimin e përdhosjes të flamurit gjerman.

E njëjta vlen edhe për himnin e BE-së, “Ode to Joy” e kompozitorit të njohur botërorë Beethoven.

Masa pasoi ankesat e Partisë Social Demokrate (SPD) për djegien nga protestuesit të flamurit të Izraelit në Berlin në vitin 2017.

Ministrja e Drejtësisë Christine Lambrecht, si anëtare e SPD-së së qendrës së majtë, tha se “djegia e flamujve publikisht nuk ka asnjë lidhje me protestat paqësore”. Ajo tha se ajo ngjalli “urrejtje, zemërim dhe agresion” dhe dëmton ndjenjat e shumë njerëzve.

Ligji i ri vlen edhe për veprimet tjera përveç djegies, siç është heqja e një flamuri publikisht. Shfaqja në publik e flamurit nazist dhe simboleve të tjera naziste tashmë është i ndaluar në Gjermani.

Partia “Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë” (AfD) e ka dënuar ligjin e ri si “ndërhyrje të tepruar në fjalën e lirë dhe shprehjen artistike”.

Akti i defilimit të Flamurit të Unionit në Mbretërinë e Bashkuar nuk është një krim, por Franca ka bërë përdhosjen të dënueshëm me gjobë deri në 7.500 € (6,600;; 8,000 dollarë) ose gjashtë muaj burg.

Spanja, Italia dhe Greqia gjithashtu kanë ligje që ndalojnë përdhosjen e flamurit kombëtar.

@Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë