8 Marsi në Prishtinë shënohet me protesta për drejtësi e barazi gjinore

Shumë qytetarë të Republikës së Kosovës i janë bashkuar marshit protestues sot më 8 Mars, në ditën ndërkombëtare të gruas, me moton “Marshojmë, S’festojmë” , për të kërkuar drejtësi e barazi në shoqërinë kosovare.

Me brohorima, marshuesit kanë ndaluar te lapidari “Herionat” dhe aty është vendosur një pankartë me mbishkrimin “Edhe ne e kemi bërë shtetin”.

Adelina Tërshani, aktiviste për të drejtat e njeriut, ka thënë se nuk ka arsye për të festuar pasi që, siç tha ajo, gratë sulmohen e vriten nga burrat e shteti hesht, raporton televizioni KTV.

Pjesë e këtij marshi ishte edhe babai i Antigona Morinës, viktimë e bashkëshortit të saj, i dënuar tashmë.

Ndryshe, marshi për Ditën Ndërkombëtare të Gruas, ka përfunduar para ndërtesës së qeverisë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë