Anketa qё e nxjerr Albinin kryeministёr

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi ka prezantuar në një konferencë për media rezultatet e anketës së realizuar në periudhën 11 – 18 dhjetor 2018 nga UBO Consulting. Sipas kësaj ankete, nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin tani, Vetëvendosja do të merrte 22.6% të votave kurse LDK 27.1%. Ndёrsa, sipas kёsaj ankete LVV dhe LDK bashkё do tё kishin 56 ulёse nё Kuvend, transmeton Kabllogrami.

Po të përkthehej në ulëse në parlament, i bie që LVV dhe LDK do të merrnin bashkë 56 ulëse, në raport me 44 ulёse për subjektet e tjera politike, hiç vendet e rezervuara.

Ndërkaq, sipas anketës kandidati më i përshtatshëm për Kryeministër është Albin Kurti. Sipas rezultateve të prezantuara nga nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, 19.7% e të anketuarve preferojnë Kurtin për kryeministër, i cili pasohet nga Kadri Veseli me 15.8%, Ramush Haradinaj me 14.9% dhe Isa Mustafa me 13.2%.

Pasojnë Shpend Ahmeti, Fatmir Limaj, Mimoza Kusari dhe Behgjet Pacolli që radhiten të fundit me 4.4%, 4.3%, 2.3%, dhe 1.4 %. “Kjo është me rëndësi që të shihet se sa është numri i atyre qytetarëve që nuk e mbështesin mënyrën se si po udhëhiqet dialogu tani dhe nuk e mbështesin as ekipin negociator. Personat që e përbëjnë këtë ekip kanë më pak se nga 5 përqind”, ka thënë Bislimi.

Bislimi duke thënë se ata (ekipi negociator “i unitetit”) nuk mund ta përfaqësojnë Kosovën u shpreh për ta si ‘ekip uniteti rreth korrupsionit’ apo ‘Grupi i sfidës për kalimin e pragut zgjedhor’.

“Në përgjigjen e anketave për kandidatin më të përshtatshëm për kryeministër, Albini është duke prirë në vazhdimësi që prej muajit mars. Rezultatet e anketës janë edhe përgjigja më e mirë për kryetarin e PDK-së Kadri Veselin i cili ka deklaruar se dy partitë më të mëdha po i frikohen zgjedhjeve. PDK-së mund t’i leverdisin zgjedhjet që ta ndalë rënien e saj meqë shënon rezultatin më të dobët që nga viti 2008. Votat që po humbin nga PDK, janë duke shkuar tek AAK-ja dhe NISMA dhe problemet e koalicionit po e shtyjnë Kadri Veselin të bëjnë deklarata të pamatura”, tha tutje Bislimi.

Bislimi, tha se Kadri Veselit mund t’i njihet një kredit kur thotë se LV-së nuk i leverdisin zgjedhjet.

“Në fakt, LVV është duke u rritur vazhdimisht dhe është në rrugë shumë të mirë për t’u bërë subjekti i parë politik. Por, LVV nuk bën kalkulime për interesa vetanake dhe jemi shumë të interesuar që sa më parë të ndërpritet kjo keqqeverisje dhe të shkojmë në zgjedhje”, tha ai. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë