Armëpushimi tregtar SHBA – Kinë: Pekini 3 muaj pa taksa doganore për veturat amerikane

Kina do të pezullojë nga 1 janari, për tre muaj, taksat doganore të vendosura ndaj veturave dhe pjesëve të këmbimit për automjete që importohen nga SHBA-ja, në kuadër të armëpushimit tregtar të vendosur nga dy vendet, njoftoi mbrëmë qeveria kineze, transmeton Kabllogrami

Pekini këtë verë i kishte rritur të drejtat doganore nga 10 në 35%, si reprezalje ndaj rritjes së taksave doganore të dekretuara nga Uashingtoni kundrejt produkteve kineze të importuara në SHBA.

“Pezullimi i të drejtave doganore është një masë konkrete për të aplikuar konsensusin e arritur nga dy krerët e shteteve”, njoftuan në një komunikatë për media zyrtarë nga qeveria kineze /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë