Avni Arifi i përgjigjet Hoxhajt për idenë e taksës

Zyrtarë të ndryshëm të Qeverisë tani po vrapojnë se kush i ka meritat për vendosjen e taksës. Belanë për këtë çështje e inicoi, kush tjetër pos përçarësit më të madh në vend që i ka ra hise të jetë edhe kryetar vendi, Hashim Thaçi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka qëndruar i ftohtë në raport me vendimin e Qeverisë Haradinaj për vendosjen e taksës. Madje, nuk e përjashtonte mundësinë e heqjes së saj. Por, kur kryeministri Ramush Haradinaj i ktheu përgjigje negative BE-së edhe pasi Frederica Mogherini ofronte që në këmbim të heqjes së taksës ndaj Serbisë emërtimi i shtetit tonë, UNMIK të zëvendësohet me Kosovo*, rëndësia për të vazhduar me aplikimin e taksës u bë edhe më e madhe.

Pikërisht ky vendim i ka shkaktuar miliona euro humbje Serbisë. Jehona e të cilit nuk po shuhet, përkundrazi po nxit tensione mes koalicionit aktual qeverisës.

Përplasjet ndërmjet zyrtarëve të partive politike mbi atë se kush e dha i pari idenë për këtë vendim i inicioi presidenti Hashim Thaçi. Para tri ditësh, presidenti Hashim Thaçi tha se vendimi për taksën 100% ndaj produkteve serbe u mor nga Enver Hoxhaj në koordinim me Kadri Veselin. Ndërsa Ramush Haradinaj dhe të tjerët e kanë votuar këtë vendim, u shpreh presidenti.

I menjëhershëm ishte reagimi i zëvendëskryeministrit Fatmir Limaj duke iu përgjigjur Hashim Thaçit se politikat bëhen nga koalicioni qeverisës dhe vendimet për ato politika i merr kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj.

Për këtë temë, Limaj shtoi se gara për taksën s’i bën nder presidentit.

Me deklaratën e Limajt u mendua se po përmbyllej kjo çështje. Mirëpo, PDK-ja po shpërndan deklarata se ideja për taksën u dha nga zyrtarë të partisë së tyre.

Dje zv/kryeministri nga rradhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, tha se idenë për taksën e ka dhënë ai. E cila është mbështetur nga Ramush Haradinaj e Kadri Veseli.

“Unë jam ai që kam dhënë idenë për vënien e taksës. Ideja është përkrahur nga kryeministri Haradinaj dhe nga kryetari Veseli”, tha Enver Hoxhaj në RTK, përcjell gazeta express.

Në një përgjgje për gazetën express, shefi i stafit dhe këshilltari i kryeministrit, Avni Arifi, është përgjegjur se programi i reciprocitetit ndaj Serbisë ka qenë pjesë e AAK-së që nga viti 2017. Duke mos dashur t’i komentojë deklaratat e Thaçit e Hoxhajt.

Ai shtoi se AAK-ja vendosjen e taksës e sheh vetëm si një hap drejt implementimit të plotë të aspektit programor të partisë së tij.

Sidoqoftë, Serbia ka humbur 500 milionë euro nga taksa 100%. Për heqjen e taksës Kosovës po i bëhet presion i madh nga BE-ja dhe jo vetëm. Vendosja e së cilës nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë.

Megjithatë nëse e ka seriziozisht dhe a do të mund t’i rezistojë presioneve nga jashtë dhe obstruksioneve të Thaçit përmes PDK-së, Qeveria Haradinaj, jo që s’ka ndërmend ta hjek taksën por ka paralajmëruar edhe masa të tjera reciprociteti ndaj Serbisë, për ç’gjë ka gjetur përkrahjen e gjerë të popullit në Kosovë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë