BE pёr vizat: Holanda mё e ashpёr se shtetet qё s’e kanё njohur Kosovёn

Dy shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, Gjermania dhe Franca kanё qenё tё rezervuara kur ёshtё folur për Ballkanin Perëndimor e Kosovën, në debatin e djeshёm të Këshillit të Ministrave të BE-së. Derisa Holanda ka shprehur qёndrimin e saj kundёr liberalizimit tё vizave nё kёtё kohё pёr Kosovёn, transmeton Kabllogrami

Ata që kanë folur, kanë shprehur shqetësimin e tyre për planet e Prishtinës për të votuar të premten, shndërrimin e FSK-së në Ushtri, duke përmendur mundësinë për tensione të reja.

Por, kur është folur për Kosovën, pashmangshëm është përmendur liberalizimi i vizave. Burimet nga Brukseli i kanë thënë televizionit KTV se shtete si Kroacia, Lituania e madje edhe shteti mosnjohës, Greqia, kanë folur në favor të vendimit pozitiv për vizat.

Spanja, në diskutim, ka kërkuar zgjidhje për faktin që ajo nuk i njeh pasaportat e Kosovës, nëse dhe kur të ndodhë liberalizimi.

Por, kundërshtari kryesor dhe më i fuqishëm për liberalizimin, ka dalë Holanda, duke kërkuar më shumë kohë e punë deri në marrjen e vendimit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë