Dismkriminim e racizëm në institucionet më të larta të BE-së

Besojeni ose jo, në institucionet më të larta të Evropës “demokratike”, europarlamentarit të sapozgjedhur me ngjyrë të zezë lëkure të trupit, i thuhet të largohet nga Parlamenti Evropian në ditën e tij të parë të punës.

Një europarlamentar i zgjedhur në Britaninë e madhe në zgjedhjet e fundit për parlamentin evropian, me ngjyrë lëkure të zezë, po pretendon t’i jetë thënë të largohet nga Parlamenti Evropian në ditën e tij të parë të punës.

Magid Magid, që përfaqëson Yorkshirein dhe Humberin për Partinë e Gjelbër, tha se ishte “dukshëm ndryshe” por se nuk do të “provoj të përshtatem”, raporton “SkyNews”.

Ai ishte në mesin e 73 europarlamentarëve që u nisën për në Strasburg për të nisur mandatin e tyre pesë-vjeçar.

Magid ishte në ndërtesën e Parlamentit Evropian kur dikush e pyeti atë nëse e kishte humbur rrugën, dhe më pas i ishte thënë të largohej nga ndërtesa, transmeton Koha.net.

Ai shkroi në Twitter: “E di se jam dukshëm ndryshe”.

“Nuk e kam privilegjin për të fshehur identitetin tim. Jam i zi dhe quhem Magid. Nuk kam për qëllim të përshtatem. Jam mësuar”, është shprehur tutje Magid.

Magidi konfirmoi se “normalisht, nuk u largova” por se deshi të zbulojë “se si njerëzit mendojnë se duhet të duket një politikan stereotip”.

Deputetët britanikë të Parlamentit Evropian bënë që prezenca e tyre të ndihet të martën.

Europarlamentarët e Partisë Brexit tërhoqën vëmendjen pasi kthyen shpinën derisa po intonohej himni i adaptuar i BE-së.

Europarlamentarët britanikë do të ulen në Parlamentin Evropian derisa të finalizohet Brexiti, me 31 tetorin e këtij viti, si datë e fundit për Britaninë të dalë nga BE-ja. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë