Ed Sheeran thyen rekord fitimesh për vitin 2018

Ed Sheeran ka thyer rekordin për fitimet e arritura gjatë një viti nga një këngëtar, falë turneut të tij muzikor ku mori 432 milionë dollarësh.

27-vjeçari nuk publikoi asnjë këngë të re gjatë vitit 2018 por kjo nuk e ndaloi të kishte vitin më të suksesshëm financiar të një muzikanti.

Sipas të dhënave të Pollstar, Ed shiti 4.860.482 bileta në 53 qytete dhe bëri 94 shfaqje në 12 muajt e fundit, përfshirë biletat e 4 datave që performoi në stadiumin “Wembley” në Londër, me kapacitet prej 90.000 personash.

Me turneun i tij ‘Divide’, Ed fitoi më shumë se çdo artist tjetër në 30 vjet. Më së shumti ai performoi vetëm në skenë, por në disa raste ftoi Elton John-in t’i bashkohej në skenë.

Ed Sheeran kaloi miken dhe kolegen e tij Taylor SWift, turneu i së cilës ‘Reputation’ grumbulloi 345.1 milionë dollarë fitime.

Ndërsa turneu i Jay Z dhe Beyonce grumbulli 243.1 milionë dollarë fitime./A.T.SH/ /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë