Evropa Ligë: Chelsea demolon Dinamo Kievin, Napoli e Valencia kualifikohen  me vështiësi

Chelsea e ka shkatërruar Dinamo Kievin 5:0 në ndeshjen e dytë, duke siguruar një vend në çerekfinale të Europa League, ashtu si Napoli i Carlo Ancelottit, pavarësisht humbjes 3-1 në sfidën e dytë.

Chelsea ka marrë fitore të madhe në udhëtim te Dinamo Kiev prej 5-0, për të kaluar tutje në Europa League me rezultat të përgjithshme nga të dyja ndeshjet. 8-0.

Pavarësisht se Maurizio Sarri hyri në ndeshjen e dytë me shumë ndryshime, “Blutë e Londrës” e shkelën Dinamo, sfidë në të cilën shkëlqeu sulmuesi francez, Olivier Giroud, duke realizuar het-trik.

Giroud shënoi në minutat 5’, 33’ dhe 59’, kurse dy golat tjerë i shënuan Marcos Alonso 45’ dhe Callum Hudson-Odoi 48’.

Një biletë për në çerekfinale e ka siguruar edhe Napoli, pavarësisht humbjes 3-1 në takimin e dytë.

Napoli kualifikohet në çerekfinale me rezultat të përgjithshëm 4-3, falë fitores 3-0 në takimin e parë në Itali.

Edhe Valencia e Spanjës ka arritur kualifikimin pasi barazoi si mysafir i Krasnodar me rezultat 1:1, pasi që ndeshjen e parë e kishte fituar në shtëpi me rezultat të ngushtë 2:1./©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë