Gazeta spanjolle ‘AS’ në prag të botërorit në hendboll: “Kosova, një autsajdere e barabartë”

Përfaqësuesja U-21 e Kosovës në hendboll, konkurrenca e meshkujve, po vazhdon përgatitjet intenzive për Botërorin që nis pas pak ditësh në Spanjë. Kosova fitoi të drejtën e pjesëmarrjes në këtë botëror pasi që fitoi turneun ‘IHF Trophy Intercontinental’ dhe si e tillë llogaritet ndër më të dobëtat e ngjarjes, pra autsajdere në mesin e 24 përfaqësueseve më të mira botërore, pjesëmarrëse në këtë kampionat.

Planet e Kosovës janë që të paraqitet sa më denjësisht dhe të prishë planet e përfaqësueseve të mëdha, por edhe nëse nuk merr rezultate të mira, të paktën do të marrë trajtim të barabartë në një vend ku sportistët kosovarë deri më tash janë diskriminuar, e shpesh edhe penguar të garojnë, shkruan sot Koha Ditore.

E përditshmja e madhe spanjolle “AS” të enjten ia ka kushtuar një shkrim përfaqësueses së Kosovës, duke e titulluar “Kosova, një autsajdere e barabartë”.

Sipas ‘AS’, Kosova konsiderohet autsajdere për shkak të cilësisë së dobët që ka aktualisht dhe e barabartë pasi do të paraqitet me flamur e himn si të gjitha përfaqësueset e tjera, gjë që deri më tash në Spanjë nuk ishte e zakonshme për sportistët kosovarë.

Pa dyshim se vet ironia e gazetës së madhe spanjolle ‘AS’ mund të konsiderohet sukses domethënës për përfaqësuesën e Kosovës dhe vet Republikën e Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë