Greva në Arsim hyn në javën e tretë, vazhdon dhuna shpirtërore e psikike ndaj nxënësëve, askush s’çan kokën

Greva e mësidhënësëve dhe arsimtarëve nën tutelën e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit e Shkencës të Kosovës ka hyrë në javën e tretë, pa shenja në horizont se do të ndërpritet, duke lënë nxënësit të ngujuar në shtëpitë e tyre, me dëme të rënda për arsimin në Kosovë edhe ashtu me një cilësi tepër të ulët këto 10 vitet e fundit, sikur dikush qëllimisht po dëshiron që ta shkatërrojë përspektivën e rinisë kosovare, dhe me këtë t’i shkatërrojë të gjitha të arriturat e shumë mundimshme deri në çlirimin e vendit, dhe ta kthejë Kosovën e syrgjynosur nën pushtim të pushtuesve të deri djeshëm apo të pardjeshëm, shkruan Kabllogrami.  

SBASHK-u përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se këshillat greviste komunale, ai i Universiteteve të Kosovës dhe Këshilli Qendror Grevist kanë analizuar dy javët e grevës së përgjithshme në tërë sektorin e arsimit dhe ka vendosmëri për vazhdimin e grevës deri në përmbushjen e kërkesave, pa u mërzitur fare për dëmet e pariparueshme që po u shkaktohen nxënësëve, shkruan Kabllogrami.

“Kjo grevë ka treguar unitetin e SBASHK dhe përcjell porosinë e gjithë të punësuarve në sektorin e arsimit, nga çerdhet  e deri në Universitete, që të vazhdohet me grevën  deri në realizimin e kërkesës së drejtë e legjitime të anëtarësisë për ngritjen e gjithë koeficienteve në sektorin e arsimit për se paku 30%  apo për tërheqjen e projektligjit të pagave diskriminues e nënçmues për sektorin e arsimit, me qëllim që ai të punohet rishtazi me kokat e ftohta e me praninë e sindikatave dhe institucioneve. SBASHK-u këshillon individët  që ta ruajnë personalitetin e tyre e të mos provojnë që me lajme të rreme të krijojnë huti mes grevistëve”, thuhet në komunikatë.

“SBASHK-u ishte dhe mbetet  i Republikës së Kosovës  dhe i gjithë të punësuarve në sektorin e arsimit . SBASHK i tha jo Serbisë dhe mbrojti arsimin shqip në vitet më të vështira. SBASHK-u është i punëtorëve të arsimit  në çerdhe, arsimin fillor e të mesëm dhe universitete. SBASHK nuk ka qenë e nuk do të jetë kurrë dorë e zgjatur e individëve apo e ndonjë subjekti politik (pos e presidentit të Kosovës – vërejtja e Kabllogramit). SBASHK –u ka respektuar dhe respekton institucionet e Kosovës, cilat do subjekte politike që i udhëheqin ato sepse SBASHK-u në vitet e vështira të okupimit bëri angazhime sublime që të kemi institucionet tona”, thuhet në njoftim. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë