Haradinaj: Serbia duhet ta njohë Kosovën si kërkim falje për krimet në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së sotme të Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën.

Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar nga Serbia, është kërkim faljeje për veprimet që ka kryer Serbia në Kosovë, duke thënë se është i gatshëm të bisedojë edhe për marrëdhëniet tregtare me shtetin serb.

Haradinaj këto komente i bëri duke u ndërlidhur edhe me deklaratën e shefes së BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, e cila tha se, pa u hequr taksa nuk do të ketë raund të ri të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë.

Kreu i Qeverisë tha gjithashtu se, nëse partneri i koalicionit qeverisës, Kadri Veseli kërkon që të shkohet në zgjedhje të reja parlamentare, do ta shqyrtojë këtë çështje pa ndonjë problem. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë