Interpoli e fut Kosovёn nё rend tё ditёs pёr anёtarёsim

 

Interpol zyrtarisht ka konfirmuar agjendën e samitit të kësaj organizate. Në bazë të kësaj është bërë e ditur se si pikë e rendit të ditës në agjendën e samitit të Interpolit është edhe votimi i Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, raporton Kabllogrami

Përpos votimit për Kosovën, në të njëjtën ditë pritet që Asambleja e Përgjithshme të bëjë edhe zgjedhjen e një Presidenti të ri së bashku me postet e Komitetit Ekzekutiv për SHBA-në, Azinë dhe rajonet evropiane.

Përkundër që zv/kryeminsitri Behgjet Pacolli njoftoi se do të mbahet me datën 20 nёntor, sipas agjendës, votimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol do të bëhet në ditën e fundit të samitit, më 21 nëntor.

“Aplikimet për anëtarësim nga Kosova do të shqyrtohen nga Asambleja e Përgjithshme, e cila gjithashtu do të votojë poashtu për një President të ri së bashku me postet e Komitetit Ekzekutiv për Amerikën, Azinë dhe rajonet evropiane, në ditën e fundit të konferencës”, thuhet në njoftimin zyrtar të siguruar nga Indeksonline, transmeton Kabllogrami.

Ndryshe ky samit do të zgjasë deri më 21 nëntor. /©kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë