Kinës i pengojnë protestat në Hong Kong

Protestat kundër qeverisë pro-kineze në Hong Kong, Kina i ka cilësuar si incidente të tmerrshme që po e dëmtojnë sundimin e ligjit në këtë vend.

Në Hong Kong, është duke u zhvilluar java e tetë e protestave kundër qeverisë qendrore kineze  dhe për më shumë demokraci. Gjatë këtyre javëve, ka pasur përplasje mes protestuesve dhe policisë, ndërsa Kina në një reagim të rrallë, këto protesta i ka quajtur akte kriminale me elemente radikale.

Si një ish-koloni e Britanisë, Hong Kongu, ka sistemin e saj qeverisës dhe gjyqësor, por vazhdimisht i është premtuar autonomi më e lartë nga qeveria kineze, duke përjashtuar këtu çështjet e jashtme dhe të brendshme.

Si shkas për protesta u morr edhe rrethana kur qeveria e Hong Kongut prezantoi ligjin që mundësonte ekstradimin e kriminelëve në Kinë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë