Kotzias: Bushati u largua sepse doli kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, gjatë një interviste për mediat greke ka thënë se largimi i Bushatit ka lidhje me qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi, transmeton Kabllogrami.

“Ditmir Bushati, për mendimin tim, nuk u largua nga kabineti sepse qëndroi gjatë në krye të diplomacisë, por sepse kishte një këndvështrim tjetër për çështjen e Kosovës. Me pak fjalë, ai ishte kundër ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Kotzias, transmeton “Oranews”.

Ndër të tjera Kotzias ka vlerësuar rolin e Bushatit në dialogun mes Tiranës dhe Athinës për paktin detar. Por gjatë intervistës shton se pavarësisht se kush ulet në karrigen e ministrit, Greqia kërkon të mbajë raporte të mira me Shqipërinë.

“Bushati ishte një ministër tepër i guximshëm dhe i vendosur, dhe një nga më seriozët që ka negociuar me Greqinë. Bushati ka luajtur një rol të rëndësishëm në negociatat me shtetin grek. Dua të them këtu se paketën e marrëveshjes e kishim mbyllur, por kishim dy probleme: I pari Shqipëria nuk kishte Gjykatë Kushtetuese. Problemi i dytë. Greket nuk janë të gatshëm të pranojnë ligjërisht se lufta mes Shqipërisë dhe Greqisë ka mbaruar tashmë”, tha më tej ai.

Presidenti Ilir Meta ka stopuar hё pёr hё dekretimin e shkarkimit tё Ditmir Bushatit dhe emërimin e zëvendësuesit tё tij me origjinё nga Kosova Gent Caka, duke u thirrur nё afatin qё ja lejon kushtetuta pёr njё gjё tё tillё. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë