Krimineli Daҫiq:  Marrëveshjen Kosovë –Serbi po e bllokojnë këto gra në SHBA

Krimineli i luftës dhe i paqes – Ivica Daçiq, i cili në vend se të ishte në burg për krimet e kryera kundër njerëzimit ndaj jo serbëve në procesin e shpërbërjes së ish RSFJ-së, tash dhunon paqen duke qenë ministër i jashtëm serb, ka thënë se ish-administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës po e pengon arritjen e një kompromisi për Kosovën. 

Ai këto deklarata i ka bërë teksa ka folur për 20 vjetorin e hyrjes së NATO-s në Kosovë, duke thënë se prapa një gjëjë të tillë qëndron gruaja e Bill Clintonit, Hillary, dhe ish-sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright, figura këto që kanë qenë në pushtet gjatë kohës kur është bombarduar Jugosllavia.

Ai i ka thënë “Vercenje Novostit’, se ato janë njerëzit që po e drejtojnë agresionin kundër Serbisë, për të pasur një spastrim të dhunshëm në Kosovë.

Krimineli Daçiq beson se këto qëndrime të ish-administratës amerikane po e pengojnë Donald Trumpin në rrugën për të arritur një marrëveshje finale dhe të pranueshme për Kosovën.

Siç shkruan mediumi serb, Prishtina zyrtare e ka falënderuar familjen Klinton për më shumë se dy dekada, ndërkohë kanë treguar se edhe një butik në Prishtinë mban emrin e Hillaryt, ndërsa një bust i Klintonit është vendosur në Prishtinë.

Hillary Clinton dhe Madaeiline Albright pritet që të vijnë në Prishtinë për të shënuar 20 vjetorin e ҫlirimit të Kosovës me hyrjen e forcave të NATO-s më 12 qershor, dhe si duket kjo i ka penguar kriminelit Daҫiq, pasi që ndërhyrja e NATO-s pengoi planin gjenocidial serb për vrasjen dhe dëbimin final të shqiptarëve autoktonë nga Kosova. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë