Sulmohet ambasada e SHBA-së në Athinë

Ambasada e SHBA në Athinë është sulmuar në orët e para të dites se sotme, nga pjesëtarë të grupimit anarkist “Rubikon”, transmeton abcnews njoftimet nga Greqia.

Sulmi u krye në orën 03.30 në hyrje të parkingut të ambasadës, që ruhet nga personeli i sigurisë i përfaqësisë diplomatike amerikane.

Anarkistët hodhën drejt mureve dhe dyerve shishe e tullumbace të mbushura me bojë të kuqe. Tetë persona janë shoqëruar në polici si të dyshuar per kete akt. Anarkistët publikuan një komunikatë, ku shpjegojnë se sulmi u krye si reagim ndaj politikës së SHBA-ve në Siri dhe në rajonin e Ballkanit. Ambasada e SHBA është objekti që ruhet më sё miri në Athinë. Në vitet 1996 dhe 2007, godina e ambasadës është goditur me predha, duke pësuar vetëm dëme materiale. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë