Kush do jetё ‘Misionari i paqes’ i dёrguar nga SHBA-tё ndërmjet Serbisë e Kosovës

Zëvendësndihmësi i Sekretarit amerikan të Shtetit Matthew Palmer pritet të jetë në krye të “misionit të paqes” ndërmjet Serbisë e Kosovës . Ai po ashtu pritet ta ketë njërin nga rolet kryesore në bisedimet e ardhshme ndërmjet dy palëve. Kështu ka shkruar sot gazeta e Beogradit ‘Danas’ duke u thirrur, siç thotë, në burime perëndimore.

Kjo gazetё shton se ende nuk është caktuar negociatori kryesor i i SHBA-së në fazën vijuese të negociatave, e cila, siç thuhet, do të jetë përfundimtare kur bëhet fjalë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, porse njërin nga rolet kryesore gjithsesi se do ta ketë Palmeri i pranishëm qe më shumë se dy decenie në Ballkanin Perëndimor.

Kjo gazetë përkujton, transmeon Koha.net, edhe deklaratën e Palmerit kur në Beograd kishte thënë se lidhur me Kosovën nuk ka “çek blanko dhe as vija të kuqe” dhe se marrëveshja e Serbisë me Kosovën duhet të arrihet sa më shpejt. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë