Merkel: Politikisht, akoma mund të gjendet zgjidhje për Brexit

Ende ka kohë që të gjendet një zgjidhjeje të ngërçit të tërheqjes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian.

Kështu ka deklaruar këtë të martë në Japoni, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, shkruan Reuters.

“Nga pikëpamja politike, ende ka kohë”, ka thënë Merkel në Konferencën Ekonomike të Tokios.

“Por për këtë është me rëndësi që të dihet saktësisht parashikimi i britanikëve në kuptimin e marrëdhënies së ardhshme me Bashkimin Evropian”, transmeton Klan Kosova.

Marrëveshja e Brexit ishte hedhur poshtë nga parlamenti britanik muajin e kaluar dhe Kryeministrja Theresa May është duke provuar që ta bindë BE-në që të pranojë ndryshimet e marrëveshjes para 29 marsit që është edhe afati i fundit i shkëputjes. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë