Mjeshtri i shahut arrin suksese kulmore falë mashtrimit

Në gjashtë vjetët e fundit, mjeshtri i shahut me prejardhje letonezo-çeke, Igors Rausis dukej i pamposhtur, dhe kjo bëri që bota e shahut të merrej me të, apo thënë me drejtë, me gjenialitetin e pamposhtshmërisë së tij ndër vite.

Mjeshtri i madh i shahut, Rausis shënonte fitore pas fitoreje, ndërsa rejtingu e tij në shah rritej vazhdimisht, derisa arriti në afro 200 pikë. Ai u bë më i vjetri që arriti të futej në “top 100” të renditjes botërore, duke arritur në pozitën e 53-të këtë muaj.

Lawrence Trent, një mjeshtër ndërkombëtar anglez, e quajti këtë arritje joreale, ndërsa mjeshtri i madh rus Andrey Deviatkin e quajti impresive, shkruan Koha Ditore.

Sipas “Chess.com”, rritja meteorike e Rausis ishte kryesisht falë rezultateve perfekte, apo gati perfekte, në përballje ndaj kundërshtarëve më poshtë të renditur. Por tash Federata Ndërkombëtare e Shahut (FIDE) ka njoftuar se ka një shpjegim tjetër prapa kësaj ngritjeje: mashtrimi.

Emil Sutovsky, drejtor i përgjithshëm i FIDE-s, ka postuar në Facebook lajmin se Rausis është kapur duke mashtruar gjatë një turneu në Strasbourg të Francës së fundi. Kështu është konfirmuar dyshimi i gjatë në lidhje me shahistin letonezo-çek. Kështu si duket “mjeshtri i madh i shahut” ka mashtruar në mënyra të ngjashme në ҫdo turne ku ka marrë pjesë, me ҫrast ka arritur rezultate kulmore. Por siҫ thonë “gënjeshtra e mashtrimi i kanë këmbët e shkurta” – kështu që s’ka mbetur pa zbuluar edhe ky lloj mashtrimi.

Rausis ishte ish-kampion i Letonisë, ndërsa ka përfaqësuar gjatë viteve edhe Bangladeshin e Çekinë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë