Jep dorëheqje ambasadori amerikan në Rusi

Presidenti amerikan, Donald Trump humbet ambasadorin e tij në Rusi, pasi që ambasadori i deritashëm John Huntsman, ish-kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë dhe ish-guvernator i Utahut dha dorëheqjen.

Jon Huntsman njoftoi me një letër drejtuar presidentit amerikan dorëheqjen e tij, pas dy vjetësh në ambasadën në Moskë, gjatë së cilës ai duhej të merrej me tensionet në rritje midis SHBA-së dhe Rusisë, pas ndërhyrjeve të dyshuara ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016.

Huntsman do të largohet në tetor dhe do të mund të kandidojë përsëri për guvernator të Utahut./ksp

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë