NASA zbulon tre planete të rinj

Shkencëtarët e NASA-s kanë gjetur tre planetë të ri, duke orbituar një yll vetëm 73 vjet dritë larg planetit Tokë.

Këta planetë misteriozë, shkruan Independent, janë pjesë e sistemit TOI-270, dhe “një dhuratë për të gjithë eksploruesit që kërkojnë botë të huaj”.

Tre planetë orbitojnë një yll që është vetëm 73 vjet dritë larg. Kjo i vendos ata midis ekzoplanetëve më të afërt të gjetur ndonjëherë, dhe gjithashtu më të vegjlit.

Këta planetë u zbuluan nga studiuesit që përdorin Satelitin Eksplorues Ekzoplanet të NASA-s (TESS), i cili u hodh në hapësirë në vitin 2018.

TOI-270 është më i madh se planeti ynë. Independent shprehet se ky planet është i ngjashëm me Tokën ose Marsin dhe se dy të tjerët janë më të mëdhenj dhe me shumë gaz si Saturni dhe Jupiteri.

Shkencëtarët shpresojnë të gjejnë planetë tjerë të ngjashëm./kp

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë