Në kufirin Venezuelë-Kolumbi eskalon situata, 12 të vrarë

Së paku 12 persona kanë humbur jetën gjatë një përleshje të armatosur që ndodhi mbrëmë në kufirin mes Venezuelës dhe Kolumbisë.

Duke iu referuar deklaratave të zyrtarëve, mediat e të dy vendeve të Amerikës Jugore lajmërojnë se përleshja ka ndodhur në vendin Boca de Grita në krahinën kufitare venezueliane Tachira.

Janë përleshur grupet paramilitare dhe trafikantët e drogës, duke përfshirë edhe grupin famëkeq kolumbian Los Rastojos.

Gjatë përleshjeve kanë vdekur së paku 12 persona, ndërsa rëndë janë plagosur edhe dhjetë persona.

Deri tani nuk ka informacione nëse mes të pësuarve ka edhe civilë lokalë.

Ky kufi së fundi ka shërbyer si vendkalim i refugjatëve nga Venezuela të cilin iknin drejt Kolumbisë për të shkuar më pas, nëse do të ishte e mundur në SHBA. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë