Numёr shumë i madh i Shqiptarёve qё kanё fituar lotarinё “us green card” kёto tri vitet e fundit /tabela/

Lotaria Amerikane duket se është kthyer në shpresën e vetme të shumë shqiptarëve për të nisur një jetë më të mirë, raporton Kabllogrami

Vitet e fundit shqiptarët janë kthyer ndër fituesit më të mëdhenj të lotarisë, madje në vitin 2018 duket se thyen një rekord të ri duke plotësuar 189 mijë aplikime për 367 mijë aspirantë.

Sipas statistikave të reja të publikuara nga Departamenti i Shtetit, rreth 4500 shqiptarë u shpallën fitues të lotarisë për këtë vit, me një rritje të konsiderueshme nga 2400 të zgjedhur në vitin 2017, shkruan mapo.

Numri total i shqiptarëve që kanë aplikuar ka qenë 246,129 në vitin 2016, 315,842 në vitin 2017, dhe 367,230 vitin 2018.

Departamenti i Shtetit i publikon statistikat e aplikimeve një herë në tre vjet dhe Shqipëria rezulton një nga vendet me më shumë aspirantë për emigrim në SHBA nëse merren parasysh edhe përmasat e popullsisë.

I gjithë Ballkani ka njohur emigrim masiv përgjatë dekadave të fundit, por Shqipëria dhe shqiptarёt rreth saj nё tokat Ilire, duket se po mbajnё rekord për sa i përket numrit të atyre që ikën, si dhe numrit të atyre që ëndërrojnë ende të ikin. /©Kabllogrami/

Nё vijim mund tё shihni statistikat e Departamentit tё Shtetit Amerikan lidhur me kёtё qёshtje:

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë